Opublikowany przez: monika.g 2019-04-20 01:27:30
Autor zdjęcia/źródło: Kleszcze atakują @ pixabay.com
Piękna, wiosenna pogoda zachęca do spacerów. Niestety już nawet w parku czy we własnym ogródku nie możemy czuć się bezpieczni. Powodem takiej sytuacji są wyjątkowo aktywne w tym roku kleszcze, które licznie atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta.
Kleszcze to małe pajęczaki, które żyją w wilgotnym środowisku. W czasie zimy zapadają w hibernację, jednak wystarczy temperatura ok. 4-5 stopni, aby się wybudziły. Ze względu na ocieplający się klimat i łagodne zimy kleszcze są aktywne niemal przez cały rok, a najwięcej pojawia się ich na przełomie wiosny i lata oraz jesienią. W tym roku ich wysoką aktywność odnotowano już pod koniec lutego, jednak to właśnie teraz atakują najsilniej.
Kleszcze są szczególnie niebezpieczne ze względu na to, że są nosicielami poważnych chorób takich jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Z roku na rok przybywa chorych borykających się z boreliozą, która jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze.
Związane jest to przede wszystkim z ociepleniem klimatu i zatarciem się różnic między porami roku. Ciepło sprawia, że kleszcze nie zapadają w hibernację na długo. Wybudzają się one nawet zimą, gdy temperatura wzrasta powyżej zera.
Borelioza to poważna choroba zagrażająca życiu. Łatwo byłoby ją rozpoznać, gdyby u każdego pacjenta, który ją ma w miejscu ugryzienia przez kleszcza pojawiał się rumień wędrujący. Jest on bowiem typowym i bardzo charakterystycznym objawem boreliozy, jednak można go zaobserwować zaledwie u 1/2 chorych. Rumień powinien pojawić się około tydzień po ugryzieniu, najdalej do trzech tygodni.
Najczęstsze objawy boreliozy to:
Nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy. Jeśli trafisz akurat na takiego to musi on mieć styczność z Twoją krwią przez co najmniej 24 godziny, aby zarazić Cię tą chorobą. Ważna jest więc szybka reakcja: pozbycie się kleszcza i udanie się do lekarza. Boreliozę leczy się antybiotykami.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.